Postaw na zdrowie czyli mata dobrze dobrana

Dobrze dobrana mata do ćwiczeń nie tylko zwiększy naszą wygodę, ale również zadba o bezpieczeństwo w trakcie wykonywania treningu. Ten na pierwszy rzut oka niepozorny przedmiot ochroni nas przed urazami takimi jak otarcia czy też stłuczenia zapewniając przede wszystkim lepszą przyczepność ciała do podłoża poprzez zapobieganie poślizgom.

Dobierz matę do rodzaju treningu

Wbrew pozorom mata macie nierówna. Jej rodzaj powinien być starannie dobrany do rodzaju ćwiczeń tak, aby były one nie tylko skuteczne ale też bezpieczne. Możemy zatem wybierać pomiędzy wieloma rodzajami produktów, co pozwoli mam na idealne ich dopasowanie do naszych potrzeb. Mamy więc między innymi:

– maty treningowe 

– maty do jogi

– maty fitness 

– maty do ćwiczeń pilates

– maty Tatami.

Różnią się one między sobą nie tylko zastosowaniem, ale również materiałem, z którego są wykonane i grubością. Warto więc zapoznać się z rodzajami mat, aby nasze zadowolenie z zakupionego produktu było stuprocentowe. 

Z czego ta mata?

W sklepach znajdziemy zarówno maty z naturalnych materiałów takich jak kauczuk lub bawełna jak również syntetyczne. W tej drugiej kategorii prym wiedzie PCV, guma i kauczuk syntetyczny.  Poszczególne materiały z uwagi na swoje właściwości dedykowane są różnym sportom. Doskonałym przykładem może tu być mata tatami wykonywana ze słomy ryżowej, która przeznaczona jest głównie do treningów  karate lub judo. 

Składaj, roluj, zawieszaj – czyli sposoby przechowywania

Niezależnie od tego na jaką matę się zdecydujemy, musimy przemyśleć sposób jej przechowywania. Dzięki temu unikniemy zagnieceń i zniszczeń a zakupiony produkt posłuży nam przez dłuższy czas. Najczęściej matę zwijamy lub składamy i odstawiamy w bezpiecznym miejscu, gdzie nikt nie będzie o nią zaczepiał i uszkadzał. Możemy ją również lekko przewiązać bawełnianą tasiemką lub wykorzystać do tego profesjonalne paski lub uchwyty, które posłużą nam również do jej transportu. Jeśli mata jest gruba i posiada kółka, możemy ją z powodzeniem zawiesić na ścianie na specjalnym wieszaku, który możemy kupić albo wykonać we własnym zakresie. 

Kupujemy. Na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, że przed zakupem maty warto przemyśleć dokładnie do jakiego rodzaju ćwiczeń ma nam posłużyć. Warto też zwrócić uwagę na jej grubość. Do jogi zastosujemy maty cieńsze, do ćwiczeń fitness wystarczająca będzie standartowa grubość. Istotna jest również przyczepność maty do podłoża. Dobra jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też wielkość maty – dobieramy ją do naszego wzrostu. No i na koniec pozostaje sprawa kluczowa – jakość materiału z jakiego została wykonana. Złej jakości produkt może się rwać lub nawet kruszyć, zaś mata do ćwiczeń do domu wykonana z solidnego materiału posłuży nam nawet przez lata. 

Na koniec pozostaje tylko życzyć wszystkim owocnych ćwiczeń. Z dobrą matą oczywiście!

About the Author

You may also like these