Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń – jakie są jej rodzaje i na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Mata do ćwiczeń to podstawowy asortyment, który jest niezastąpiony w przypadku ćwiczeń fitness, jogi, a także pilatesu. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas treningu, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie dopasowanie, biorąc pod uwagę konkretne rodzaje oraz zastosowanie.

Jakie wyróżnia się rodzaje maty do ćwiczeń?

Przed zakupem bardzo ważne jest, by dokładnie przyjrzeć się rodzajom mat do ćwiczeń, by idealnie dopasować ją do własnych potrzeb. Jej brak lub niewłaściwe dopasowanie może skutkować nieprzyjemnym upadkiem lub poślizgiem, tym samym doprowadzając do bolesnych otarć lub nawet kontuzji. Do wyboru dostępne są między innymi:

– ochronne – wykorzystywane do stabilizacji sprzętu, by działały antypoślizgowo, np. w przypadku rowerków stacjonarnych.

– treningowe – stosowane do treningów fitness, pilatesu oraz aerobiku, by chroniły przed otarciami oraz stłuczeniami.

– gimnastyczne – są one niezbędnym elementem sali gimnastycznej, a także wykorzystuje się je podczas rehabilitacji.

– do jogi – chronią przede wszystkim przed poślizgnięciem się podczas ćwiczeń jogi.

– maty tatami – tradycyjne maty japońskie, które są przeznaczone do treningów judo, karate oraz innych wschodnich sztuk walki.

Maty treningowe – o czym pamiętać przy zakupie?

Jak w przypadku każdego zakupu istnieje kilka kwestii, na które warto zwracać uwagę, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Z matami do ćwiczeń jest dokładnie tak samo, dlatego należy dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat i dopasować je idealnie według własnych oczekiwań i potrzeb, ponieważ niemalże każda mata do ćwiczeń jest przeznaczona do zupełnie innego ćwiczenia. Jest to koniecznie w celu zachowania bezpieczeństwa podczas ćwiczeń oraz by nie narazić się na niepotrzebne kontuzje. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich:

– grubość – cienkie maty posłużą przy lekkich ćwiczeniach, natomiast grube sprawdzają się podczas intensywnego treningu. Odpowiednie parametry sprawią, że korzystanie z maty będzie komfortowe w każdej pozycji, a dodatkowo będzie można na niej wygodnie odpocząć.

– wymiary – długość powinna być równa wzrostowi danej osoby, by całe ciało mogło się na nich pomieścić.

– materiał – warto zadbać o wytrzymały i ekologiczny materiał, a także łatwy do czyszczenia ze względu na stały kontakt z podłogą oraz ludzkim potem.

– elastyczność – powinny być giętkie, by można było swobodnie je zwinąć i schować do plecaka. Jeśli mata ulegałaby łamaniu, prawdopodobnie długo nikomu nie posłuży.

– przyczepność – ta cecha zapewni bezpieczeństwo podczas treningu, by podczas wykonywania dynamicznych i gwałtownych ruchów nie zrobić sobie krzywdy, np. w przypadku poślizgnięcia.

– cena – mimo że może być wysoka, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa warto zainwestować nawet w nieco droższą matę do ćwiczeń, która będzie doskonale spełniać swoją rolę i jednocześnie posłuży przez długie lata.

About the Author

You may also like these